Napsané povídkyJiří z Doupova

Autor: Jan z Hvězdy

Opsal: Václav Černý, XII/2001

Romantická povídka s statečném mlynářském synku, kterak ke štěstí přišel. Celkovým pojetím téměř pohádka, zato však nádherná. Vztahuje se k období panování knížete Vladislava.

Jan Pancéř

Autor: Prokop Chocholoušek

Opsal: Václav Černý, XI/2001

Velice zajímavá směs pravd, legend a vlastních názorů autora. O rytíři Janu ze Smojna, jeho způsobu života a o jeho smrti s romantickým nádechem. Zcela určitě je zde narušen obecně přijímaný obraz příběhu tohoto legendárního rytíře a doby, kdy se výrazně měnily poměry v českém království.

Jan Abatyše

Autor: Václav Beneš Třebízský

Opsal: Václav Černý, I/2002

Příběh z doby husitské o lásce, která nebyla naplněna více nepochopením, než-li zlou hrou osudu. O získání příjmí jednoho z husitských hejtmanů.

Tryzna Bělohorská

Autor: Václav Beneš Třebízský

Opsal: Václav Černý, VI/2002

Vzpomínková povídka na počátky časů, kterých stopy jsou viditelné dodnes.

Závěť Štěpána z Pálče

Autor: Václav Beneš Třebízský

Opsal: Václav Černý, VIII/2005

Příběh, postavený tak jako všechny legendy na skutečném základě. Souputník Jana Husa trpíce přežívá generace a pro své spasení strhává jiné lidi. V paralelním příběhu pak díky hrdosti otce nebyla naplněna láska dcery.

Vita Caroli

Autor: Karel IV.

Opsal: Václav Černý, XII/2008

Sám Karel IV. český král a římský císař zde ve dvaceti kapitolách popisuje hlavní události svého života. U muže jeho významu to nejsou události ledasjaké, ale takové, co ovlivňují naše životy i po mnoha staletích.

Dalimilova kronika

Autor: takřečený Dalimil

Opsal: Václav Černý, I/2009

Kronika takřečeného Dalimila obsahuje 106 kapitol. Nejdříve líčí stavbu babylónské věže, pomatení jazyků a rozchod lidí do různých koutů světa. Udává též zdroje, ze kterých čerpal, jakož i jejich hodnocení. Rovněž hodnotí tehdejší zvyky, jejich tendenčnost a škodlivost. Krále považuje za nanejvýš odpovědného za osud národa. Vlastenectví z kroniky místy přímo čiší, byť v podobě, jakou člověk počátku XXI. století stěží přijme za svou.

Dalimilova kronika je první česky psanou kronikou. Je blízá lidové řeči a v některých dobách byla velice populární. Dnes také, je však třeba ji vnímat nejenom očima, ale i srdcem.

Za konec kroniky udává autor L.P. 1314.


darkred Hlavní stránka darkred Napsané povídky darkred Chystané povídky darkred O autorech darkred Komentáře darkred Odkazy darkred
Další činnosti autora:
Historická literatura | Pohádky pro děti i dospělé | Masáže Brno | Dárky, zážitky
Řeka Labe - fotografie | Řeka Morava - fotografie | Hradec Králové - fotografie | Fotografie přírody | Kraniosakrální terapie
© 2000 - 2014 Historické povídky | Václav Černý | © se nevztahuje na obsah opsaných děl!
Poslední aktualizace: 1.I. 2014 Václav Černý